A kertkultúra a kulturális örökség elválaszthatatlan része. A történeti kertek (kastélyparkok, kolostorkertek, közparkok), mint a kertépítészet helyi vagy országos védettségű műemlékei, kultúrtörténeti értékükkel növelik a gyűjteményes kertek turisztikai vonzerejét. Ugyanakkor, az épített örökség megőrzése és fenntartása további feladatokat ró ezekre az intézményekre. Mindez különösen aktuális kérdéseket vet fel a KÖEÉ kapcsán, amelyekre e hiánypótló műhelykonferencia igyekszik válaszokat adni.
A történeti kertben a műemléki környezet a helyszín történeti múltjához méltó, értékóvó kerttervezésen túl a terület korszerű, kiemelten turisztikai célú használata és fenntartása során is megköveteli a műemlékvédelmi szempontokat figyelembe vevő értékőrzést. Az épített elemek kezelése mellett továbbá az élő alkotóelemek, a növények speciális gondozása is sajátos módszertan és gyakorlat követését teszi szükségessé. Erről kaphatnak a résztvevők elméleti áttekintést gyakorlati példákkal illusztrálva francia és hazai szemszögből.
A konferencia elméleti és gyakorlati részből áll: 2 előadói nap és egy egész napos szakmai kirándulás keretében 11 francia és 4 hazai előadásra, illetve 3 történeti kert megtekintésére kerül sor (Szarvasi és Tiszakürti Arborétum, Szabadkígyósi Wenckheim-kastélypark).
Témakörök között szerepel: kezelési tervek, a fák metszése és megőrzése, szakemberképzés, kertturizmus, kommunikációs és marketing eszközök, a látogatói tudatosság növelése, örökségvédelem, jogszabályi háttér.
kertművészeti mérnök; park-kert felelős -Francia Kulturális Minisztérium; Miniszterelnökség
Kulcsszavak: kert/park, kezelési/fenntartási terv
A két francia szakember hosszan és részletesen mutatja be a franciaországi jelentős történeti kertek és parkok esetében országukban már kötelező jelleggel elkészítendő úgynevezett kezelési terveket.
Előadásukban ismertetik miért, mióta, milyen okból és milyen céllal szükséges ezeket elkészíteni, miből áll össze, mi a tartalma egy kezelési tervnek. Pierre Bonnaure elsősorban az elméleti háttérről beszél a régész szakemberek bevonásával készülő kerttörténeti dokumentáció elkészítésétől az adminisztratív jellegű teendőkön keresztül az aktuális kert-fenntartási munkákig, valamint a rövid-, közép- és hosszútávú célok, fenntartási-tervezési feladatok részletezéséig. Részét képezik a kezelési tervnek a konkrét fenntartási feladatokon túl többek között a kertre vonatkozó jogi kötelezettségek (pl. természetvédelmi oltalom alatt áll, műemléki védettséget élvez), a kert talajának tulajdonságai, a vízgazdálkodás, környezetvédelmi szempontok, a kert látogatottsága, lehetséges funkciói, kihasználtsága, s természetesen a kert növényzete (részletes lista) és az egyes fajok egészségi állapota, különös tekintettel az idős fákra. Rendszeresen sor kerül a kezelési tervben foglaltak visszaellenőrzésére, nyomon követésére is.
Joseph Lenoir a gyakorlati oldalról ismerteti a kezelési terv készítésének folyamatát a Francia Nemzeti Irattár több évszázados parkjának részletes bemutatásán keresztül.
1 óra 29 perc, magyar szinkronos videó:
kertek és parkok kertészeti szakértője -Francia Kulturális Minisztérium; Örökségvédelmi Főigazgatóság
Kulcsszavak: boszké, fásszárú állomány, viharkár, helyreállítás, regeneráció
Az előadás a súlyos viharkár utáni helyreállítás két különböző módját ismerteti az úgynevezett boszkék, ligetes, fás területek esetében a történeti kertekben, parkokban. Franciaországban 1999. december végén két hatalmas vihar okozott felmérhetetlen károkat. Sok híradás szólt a több ezer, gyökerestül kifordult fáról a Versailles-i kastélyparkban, de Párizstól 13 km-re egy másik községben, Champigny-sur-Marne történeti kertjében is komoly károkat okozott. Ez utóbbi park boszkéinak helyreállítását mutatja be az előadás, megkülönböztetve a sérült fák eltávolításával, és teljesen új telepítésekkel megoldott helyreállítást, illetve az úgynevezett regenerálást, mikor a sérült fák megőrzésével, és sarjaik, magoncaik meghagyásával fásítják be ismét a területet. Ez utóbbi módszer jelentősen költséghatékonyabb megoldás, az előadó egyértelműen a regenerálást ajánlja, mint helyreállítási eljárást.
45 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Kulcsszavak: NÖF, kertépítészeti örökség, történeti kert helyreállítás, kezelés, fejlesztés, Majk, Nádasdladány, Dég, Füzérradvány, Bajna, Szabadkígyós, Tiszadob, Tata, Sümeg, Benczúrfalva, Komlódtótfalu
A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. – mint a Miniszterelnökség egyfajta örökségvédelmi háttérintézménye– feladata a 2015-ben útjára bocsájtott Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram megvalósítása, majd pedig a fejlesztett helyszínek üzemeltetése. Az előadásban a történeti kertek helyreállításának alapvető lépéseiről van szó az előkészítő munkáktól (pl. védettségi és jogi státusz rendezése, résztvevők meghatározása, szakembergárda felállítása) a kutatáson (kerttörténeti tudományos dokumentáció, értékleltár, régészeti módszerekkel végzett kertkutatások) és felméréseken (dendrológiai, geodéziai, épített elemek) keresztül a konkrét helyreállítási, majd fenntartási munkálatokig.
Az általános elveken túl az előadó részletesebben is bemutatja a NÖF vagyonkezelésében álló egyes helyszíneket, kitérve azok jellegzetességeire, a helyreállítás főbb elemeire, sajátosságaira. Ezek Majk (egykori kamalduli remeteség), Nádasdladány (Nádasdy-kastély parkja), Dég (Festetics-kastély parkja), Füzérradvány (Károlyi-kastély parkja), Bajna (Sándor-Metternich-kastély parkja), Szabadkígyós (Wenckheim-kastély parkja), Tiszadob (Andrássy-kastély parkja), Tata (Esterházy-kastély parkja), Sümeg (püspöki palota kertje), Benczúrfalva (Benczúr-kúria), Komlódtótfalu (Becsky-kúria).
43 perc, magyar nyelvű videó:
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Kulcsszavak: történeti kert fenntartás, kertfenntartás, Dég, Füzérradvány, park rekonstrukció, fenntartási technológiai terv, faápolás
A Nemzeti Kastélyprogram keretében elvégzett nagyszabású park rekonstrukciók első üteme két éve zárult le, a kivitelezés és az azóta eltelt két éves fenntartási időszak tapasztalatainak bemutatását öleli fel az előadás kertészeti fenntartási szempontból, Dég és Füzérradvány esetében részletesebb információkkal (térszerkezet rekonstrukció, vízrendszer helyreállítás). Szóba kerülnek a fenntartás aktuális teendői, a NÖF által eddig négy, általuk fenntartott helyszínre kidolgozott fenntartási technológiai terv, melynek segítségével tervezhetővé váltak a munkafolyamatok, és melyekből megállapítható a szükséges létszám és idő, valamint a fenntartás költségei. Tanulságos példákon keresztül szó esik a fenntartással kapcsolatos kihívásokról és problémákról, mint például a felújítás keretében kibontott szoliter fák „szoknyásodása” és csúcsszáradása, spontán fadőlések, a borostyán- és fagyöngy fertőzés, károsítók megjelenése (puszpángmoly, vadkár), és a partvédelem- vagy az átfogó vízrendezés hiányának problematikája.
53 perc, magyar nyelvű videó:
kertészmérnök -Közép-Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesülete
Kulcsszavak: fák metszése, alakító metszés, metszés céljai
Fák metszése esetében elengedhetetlen a metszeni kívánt fa (pl. taxon, életkor) és környezetének (pl. közeli épület, alatta átmenő forgalom, tájképi- vagy mértani kert) előzetes elemzése. Nagyon hasznos a fa korábbi metszésre adott reakciójának gondos megfigyelése, értékelése (ha volt ilyen). Az előadásban szó esik a metszések módjairól (alakító, fenntartó), gyakoriságáról (alkalmi, rendszeres), a metszés céljairól (út szabaddá tétele, veszély-elhárítás, fasorokban azonos méret- és koronaforma kialakítása, stb.), a lehetséges koronaformákról (természetes és nyírt/alakított), és az ezekkel összefüggő metszési feladatokról, valamint a tipikusan elkövetett hibákról.
1 óra 11 perc (utolsó kb. 30 perc műhelyvita), magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
kertművészeti mérnök; park-kert szakértő -Francia Kulturális Minisztérium
Kulcsszavak: ágyásszegély, útszegély, ágyás formák kialakítása
A konkrét növényi formákon túl lényeges a (kerti, tájképi) környezet formáinak megfelelő kialakítása is. A kertek és parkok elrendezésében jelentős formák: utak, sétányok, ágyások kialakítása során egyszerűbb eszközökkel és módszerekkel is lehet dolgozni, s így harmonikus összképet elérni, a mostanában használatos fa vagy fém ágyásszegélyek használatával szemben. A gépi szegélynyeső helyett az előadók javasolják az ásó, gereblye, kapa, zsinór(mérték) és karók használatát, az egyenes és hajlított szegélyvonalak, illetve kör vagy ellipszis formájú ágyások kialakítása során. Előadásukban ezt a hagyományos módszert ismertetik több példával illusztrálva.
22 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
kertészmérnök, oktató -Közép-Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesülete
Kulcsszavak: történeti kert szakképzés, kertészeti továbbképzés, faápolás szakképzés
Az előadásban a két francia szakember az elmélet és a gyakorlat oldaláról bemutatja, hazájukban hogyan végzik a történeti kertek vonatkozásában a szakmai (tovább)képzéseket: milyenszervezetek bevonásával, mely szakemberek (pl. építészek, kertfenntartók, tulajdonosok, stb.) részére, vagy milyen idő-beosztással és visszacsatolási lehetőséggel. Szó esik a képzések szakmai tartalmáról (szakszavak ismerete, kerttörténeti áttekintés a 18. századtól napjainkig), illetve a fákkal és cserjékkel kapcsolatos ápolási ismeretek átadásának elméletéről és gyakorlatáról, melynek keretében a közösen elvégzett beavatkozásokat követő évben ismét ellátogatnak a gyakorlat helyszínére, és elemzik a növények reakcióját a gyakornokok által végzett metszésekre.
28 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
Francia Kulturális és Kommunikációs Minisztérium; Közép- Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesülete
Kulcsszavak: kert-marketing, kert-kommunikáció, kerti rendezvények, látogatószám (vonzerő) növelése
A Francia Kulturális Minisztérium kertészeti művészettörténettel foglalkozó munkatársa, és a Közép- Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesületének küldötte a franciaországi történeti kertek marketingjének különböző módjait ismerteti országos és regionális szinten. Jó gyakorlatként bemutatnak számtalan kezdeményezést, mely a kertek turisztikai vonzerejét hivatott növelni, a kertek értékét a nagyközönség számára bemutatni. Ilyen pl. a „Kerti találkozók” („Rendez-vous aux jardins”) rendezvény, melyet 2003 óta tartanak minden évben június első hétvégéjén, s marketing-kommunikációját a minisztérium, illetve regionális intézményei végzik közösen. Közös honlapon listázzák a minősített kerteket, ingyenes online kurzusokra lehet feliratkozni a történeti kertek témájában, s számtalan információ található a különböző online felületeken, melyek web címe az első előadás utolsó diáján látható. A kertek marketing- és kommunikációs eszközei a különböző minősítések, mint pl. a „Kiemelkedő kert”, a rendezvények között a nyílt napok, „Kertek szezonja”, a tematikus túrák, mint pl. „A rózsa útja”, vagy a nemzetközi kert-örökség hálózat, az „Európai Utak”. További vonzerővel szolgál pl. a régió szakemberei által kidolgozott „Kikapcsolódás a kertben” elnevezésű turisztikai brand, a magán kertek pedig „A növények ünnepe” c. rendezvény keretében fogtak össze és hozták létre saját út-hálózatukat a kertek népszerűsítésének érdekében.
40 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
Közép- Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesülete
Kulcsszavak: kert-marketing, kert-kommunikáció, kerti rendezvények, látogatószám (vonzerő) növelése
Az előadó egy Loire-völgyi kastély tulajdonosa és egyben igazgatója, történeti kertek restaurációjával foglalkozó tájépítész, aki a kertek népszerűsítésének eszközeit mutatja be megkülönböztetve ún. belső- és külső kommunikációt. Előbbi a kertben található (főleg papír alapú) információs anyagok, a növények jeltáblái, a kert stílusához illeszkedő irányjelző-tájékoztató táblák, utóbbi a látogatók vonzására szolgáló kommunikációs-marketing eszközök tárháza. Feltétlenül szükséges egy jó honlap elkészítése, melyhez legfontosabbak a jó minőségű, nagy felbontású, letölthető (nem jogdíjas) fényképek és videók. Az előadásban egy néhány perces kisfilm is látható Chambor kastély parkjának rekonstrukciójáról. A Facebook is nagyon hasznos lehet, ugyanakkor rendkívül munka- és időigényes, így csak abban az esetben ajánlja az előadó, ha ezzel külön ember tud foglalkozni, s azonnal reagálni a hozzászólásokra, kérdésekre. Akár jelentősebb anyagi befektetés nélkül is számtalan lehetőség van a kert reklámozására, de a fizetett hirdetések is megtérülhetnek, ha jól alkalmazzuk őket. Mindkét típusú reklámra számtalan példával és ötlettel szolgál az előadó.
39 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
Közép-Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesülete
Kulcsszavak: kert turizmus, minőségi turizmus védjegy
Franciaországban az állam létrehozta a minőségi turizmus védjegyét, melyet 5500 intézmény kapott meg, elsősorban a vendéglátás területén. Több történeti és kortárs kert, park is elnyerte ezt a címet, melyhez számos kritériumnak kell megfelelniük a növényeket jelölő kétnyelvű tábláktól a kertben dolgozók viselkedésének szabályozásán (pl. hogyan szólíthatja meg a látogatót) keresztül a kertfenntartás összes feladatára kitérve. A statisztikák szerint 66%-kal pozitívabb a védjegyet elnyert kertek megítélése a látogatók szerint, jelentős a látogatószám növekedés, és a látogatók 12%-a tervezi a visszatérést.
Sikeresek a több kertet összekötő körtúrák is, pl. „Az Iris útja” nevezetű, ezekhez kis tájékoztató füzetet adnak, mely nem csak információt tartalmaz, hanem egyben a többi kertet is reklámozza. Franciaországon túl más európai országok kertjei is részesei lehetnek különböző programoknak (pl. Kertek határok nélkül, Tengerparti kertek).
Az előadás elsősorban a minőségi turizmus védjegyet szerzett kertek kihívásairól, a védjegy megszerzésének kritériumairól, valamint a kerteket összekapcsoló tematikus (kert)turizmusról szól.
25 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
Folly Arborétum és Borászat Nonprofit Kft.
Kulcsszavak: Folly Arborétum, borászat, brand, turizmus, fejlesztések
Az előadás elején a Magyar Turisztikai Ügynökség által Kiemelt Turisztikai Fejlesztési Térségekről, illetve a tervezett kiemelt fejlesztési térségekről lehet diákat látni és erre vonatkozó információkat hallani.
A badacsonyörsi Folly Arborétum és Borászat speciális helyzete hazánkban abból is adódik, hogy – az átmeneti államosítást leszámítva, amikor ugyanúgy a néhai tulajdonos gondozta, – magántulajdonban van a kezdetektől. A több, mint 150 éves borászat, és a több, mint 110 éves arborétum történetét a jelenlegi tulajdonos és kezelő szép- és ükapja kezdte az első cédrusok telepítésével.
Mivel jegyár bevételből nem lehet fenntartani egy ilyen kertet, a turizmusra kívántak építeni, ezért egy ún. brand-et hoztak létre, ezzel borospalackok és szőlőmagolajat tartalmazó kozmetikai termékek is hírét viszik az arborétumnak. A Folly Arborétum és Borászat sikeres fejlesztésének példáján keresztül számos eszközről hallani az előadásban, melyek a látogatószám-, ezáltal a bevétel növekedését eredményezhetik.
21 perc, magyar videó:
park-kert felelős -Közép-Loire-völgyi régió parkjainak és kertjeinek egyesülete; Miniszterelnökség
Kulcsszavak: kert turizmus, minőségi turizmus védjegy
A történeti kertekben tartható rendezvények sokszínűségéről, lehetőségeiről és veszélyeiről szól az előadás az ott található állatvilág bemutatásától a sporteseményeken keresztül a különböző műhely-foglalkozásokig, mint pl. kosárfonás, kulináris élvezetek, illatok és ízek a kertben. Sok színes, érdekes, ötletadó fénykép látható az előadásban a különböző rendezvényekről, versenyekről, bemutatókról. Történeti áttekintés is található régi képek bemutatásával az előző évszázadokban rendezett eseményekről, ünnepekről a történeti kertekben. Szó esik a kert védelméről, a károk megelőzéséről a rendezvények vonatkozásában, valamint az ún. fény-hang játékokról és a víz (szökőkutak) szerepéről a kertekben Versailles példáján keresztül.
42 perc, magyar videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
Francia Kulturális és Kommunikációs Minisztérium, Örökségvédelmi osztály
Kulcsszavak: „Találkozó a kertben”, kerti rendezvény, rendezvény kommunikáció, népszerűsítés
A Francia Kulturális Minisztérium Örökségvédelmi Osztályán dolgozó előadó a Franciaországban 2003 óta minden évben megrendezésre kerülő „Rendez-vous aux jardins” (Találkozó a kertekben) című országos rendezvényről beszél, melyen immár közel 2300 francia kert vesz részt, és idén az Európa Tanács által meghirdetett Kulturális Örökség Európai Éve alkalmából a „Kertek Európája” tematikát követi, és egész Európából lehet rá jelentkezni. Az előadás ismerteti a központi kommunikációs lehetőségeket, az egyes helyszínek népszerűsítésének változatait, melyeket a rendezvényen keresztül a minisztérium, illetve a regionális igazgatóságok végeznek. Ilyen például a közösen szerkesztett és nyomtatott szórólapok egységes dizájnnal, az előre meghatározott tematika alapján minden év márciusában kiadott tanulmány, illetve a központi forrásból finanszírozott rádió- és tv-reklámok.
41 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
oktató, kertek és parkok kertészeti szakértője -Francia Kulturális Minisztérium, Örökségvédelmi Főigazgatóság
Kulcsszavak: örökségvédelem jogi szabályozás, örökségvédelmi törvény
Az előadás a franciaországi örökségvédelmi törvény eredetét, megalkotóit, szándékát, céljait, fejlődését, a műemléki jegyzékbe vétel kritériumait és a jogszabály számtalan egyéb vonatkozását ismerteti részletesen. Franciaországban ennek több száz éves történelme van, a 19. sz. első felében működtek már műemlékvédelmi felügyelők, és számba vették a műemlékeket. Műemléki törvény 1887-től létezik, a most élő jogszabály alapjául szolgáló törvény pedig 1913-ban lépett hatályba. Az első listán (1840-ben) 1034 db műemléket sorolnak fel, napjainkra a több tízezer védett műemléki helyszín közül 2408 kert. Részletesen hallunk a műemlékvédelem szabályozásának számtalan szereplőjéről a törvény betartatásáért felelős személyektől a tulajdonosokig, a védett helyszíneken végezhető munkálatokról, a szükséges engedélyekről, vagy pl. a magántulajdonban lévő műemlékek fenntartásához adható állami hozzájárulásról.
60 perc, magyar szinkronos videó:
az eredeti farancia nyelvű videó itt megtekinthető
MABOSZ elnök
Kulcsszavak: történeti kert, gyűjteményes kert, természetvédelmi terület, Vácrátót, kert fenntartás
A MABOSZ elnöke, egyben a vácrátóti botanikus kert vezetője az MTA Nemzeti Botanikus kert sorsának bemutatásán keresztül ismerteti a hazai történeti és botanikus kertek sorsát és helyzetét. Két fontos csoport hat ezekre, az egyik az embertől független tényezők, pl. földrajzi fekvés, éghajlat, csapadék, stb., a másik a gazdasági-, illetve tulajdonviszonyok, melyek erősen befolyásolják a kertek történetét. Magyarországon a 16. századi összeomlást megelőzően még az itáliai vagy angol kertekhez hasonló színvonalú kertek léteztek, a török megszállás és az azutáni törések (osztrák megszállás, XX. századi csapások: a két világháború és a kommunizmus) azonban súlyos pusztításokat végeztek bennük. A hazai kertek történeti áttekintésén túl az előadás a kertek háromféle különböző funkciójának (egyszerre gyűjteményes kert, történeti kert, és természetvédelmi terület) való megfelelést, ennek konfliktusait – elsősorban a fenntartás vonatkozásában –, illetve lehetséges feloldását is ismerteti.
38 perc, magyar nyelvű videó:
A program a Kulturális Örökség Európai Éve 2018 programsorozat része.